دانلود فیلم طرز کار تست های پات hi pot


دانلود فیلم طرز کار تست های پات hi pot

همانطور که میدانید کی از تست های مهم در صنعت برق تست های پات (hipot) میباشد. از تست های پات برای اطلاع از سالم بودن عایق کابل به کار میرود. در این تست ولتاژی 1.2 تا 3 برابر ولتاز نامی کابل به کابل تزریق میشود تا هر گونه مشکل در عایق کابل را نشان دهد. نشتی های ریز ممکن است در ولتاز نامی خود را نشان ندهد و به مرور زمان این نشتی موجوب خرابی شبکه شود بنابراین باید قبل از قطع شبکه ایراد فوق رفع گردد.

معمولا بعد از کابل کشی برای اطمینان از سالم بودن کابلها تست های پات میزنند. این تست برای کابل های فشار ضعیف را میتوان با دستگاه میگر زد و برای کابل های  فشار متوسط و فشار قوی از دستگاه های پات استفاده کرد. های پات های موجود در بازار به دو دسته ac  و  dc  و در رنج ولتاژهای تا 400 کیلو ولت ساخته میشوند. زمان تست های پات بستگی به استاندارد و نظر ناظر متغییر است ولی برای مثال برای کابل بیست کیلو ولت دستگاه را روی 25kv  برای مدت پنج دقیقه و برای همین کابل ولتاژ 30 کیلو ولتی را برای مدت دو قیقه قرار میدهند.

هر چه مقدار ولتاز بالاتر رود باید زمان تزریق ولتاز نیز کاهش یابد چون ولتاژ های بالا ولتاژ های مخرب هستند و ممکن است باعث اسیب رسیدن کابل های سالم نیز بشود.

 

دستگاه تست های پات

دستگاه تست های پات


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *